Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

DANS TERAPİSİ
#1

Fizyoterapide Dans Terapisi "İstanbul Üniversitesi -Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi yine bir "ilk" e imza attı" başlığıyla medyada kamuoyuna sunulmuştu. Artık birçok hastalık dans ile tedavi edilebilecek.

Üniversitemizin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde yer alan arkadaşlarımız hastalıkların tedavisinde kullandığımız hareketleri, hastalarımız için daha cazip hale getirmek amacıyla müziğin ahengi ile birleştirerek farklı hedef grupları için kareografiler hazırlamaya devam ediyorlar.
   
Dans ve Hareket Terapisi; bireyin duygusal, bilişsel, fiziksel ve sosyal bütünlüğünü arttırmaya yönelik dans ve hareketin terapötik kullanımı olarak tanımlanmaktadır ve en önemli bileşenleri beden, dans, yaratıcılıktır.

Dans terapisinin psikolojik açıdan da çok fazla etkisi vardır. Dansın insanlar için iyileştirici gücü yirminci yüzyılın başlarında modern dans ve psikiyatrinin gelişmesiyle başladı.Dans terapisinin temellerini şu şekilde ifade edebiliriz; hareket bir dildir. Terapistler sözsüz dilin sözlü dil kadar önemli olduğuna inanmakta ve bu süreçte her iki iletişim biçimini de kullanmaktadır.

Hareket işlevsel, iletişimsel, gelişimsel ve etkileyici olabilir. 

Dans, hem değerlendirme hemde tedavi çeşididir.
    
Dans ve Hareket Terapisinin Yararları:

Kişisel Farkındalık 
Özgüven
Bağımsız Olabilme  
Sağlıklı Olabilme
Düşünce, duygu ve hareket arasında bağlar kurabilme, adaptasyon sağlayabilme... 

Down sendromu, multipl skleroz, parkinson, otizm, juvenil idiopatik artrit hatta sağlıklı çocuklar ve  yaşlılar da farkındalık yaratmak için de kullanılabilir. Aslında anlatıldığı kadar basit olmayan bu tedavi yöntemini yaygınlaştırmalı ve insanlara sevdirmeliyiz çünkü bir çok açıdan hastamıza iyileştirici etkisi olduğu da  düşünülmektedir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim .
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi