Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Derin Ven Trombozu
#1

[Resim: SODqdd.jpg]


Derin Ven Trombozu 

Derin ven trombozu (DVT), vücudunuzdaki bir veya daha fazla derin damarda, genellikle bacaklarınızda bir kan pıhtısı (trombüs) oluştuğunda ortaya çıkar. Derin ven trombozu bacak ağrısına veya şişmeye neden olabilir, ancak semptom olmadan da ortaya çıkabilir. Kanınızın pıhtılaşmasını etkileyen bazı tıbbi durumlarınız varsa derin ven trombozu gelişebilir. Ameliyat veya kaza sonrası gibi uzun bir süre hareket etmezseniz veya yatağa hapsolduğunuzda da olabilir. Derin ven trombozu çok ciddi olabilir, çünkü damarlarınızdaki kan pıhtıları gevşeyebilir, kan dolaşımınızdan geçebilir ve akciğerlerinize yerleşebilir, kan akışını engelleyebilir (pulmoner emboli). Derin Ven Trombozu muhtemelen alt bacağınızda, uyluğunuzda veya pelvisinizde olur. Ancak vücudunuzun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir. (1)Derin ven trombüsünün çoğu bacaklarda başlar.(2) Bu pıhtılar serttir ve çoğunlukla fibrin ve kırmızı kan hücrelerinden oluşur.
Derin ven trombozu (DVT), en yaygın olarak bacaklarda bulunan derin venöz sistemdeki bir kan pıhtısı olarak tanımlanır. Pıhtı, venöz kapakçıklarda hasara yol açabilir, bu da reflü ve trombotik sonrası sendrom (PTS) olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Kan pıhtısı veya bunun bir bileşeni pulmoner emboli (PE) ile sonuçlanarak akciğerlere gidebilir. Hem PTS hem de PE önemli morbidite ile sonuçlanabilirken, PE de ölümcül olabilir. Bu üç durum birlikte (DVT, PTS ve PE) venöz tromboembolizm (VTE) olarak bilinir. VTE'nin koroner arter hastalığı ve inme sonrası en yaygın üçüncü vasküler hastalık olduğu bildirilmiştir.(3)

[Resim: sNdyp6.jpg]


[Resim: 8f156L.jpg]Belirtiler Nelerdir ?

Derin ven trombozu  diğer birçok sağlık problemiyle aynı semptomlara sahip olabilir. DVT'li bireylerin klinik görünümü tutarsızdır, çünkü birçok hasta asemptomatiktir. Semptomları olanlar etkilenen ekstremitede aşağıdaki özellikleri gösterebilir:

Bacak veya kol şişmesi
Ayakta veya yürürken ağrı veya ağrı
Acı veren bölgede sıcaklık
Büyümüş damarlar
Kırmızı veya mavi görünen cilt,soluk cilt
Bacak, ayak bileği, ayak veya kolunuzda ağrı veya hassasiyet. Yoğun ve geçmeyecekmiş hissiyatlı kramp.

[Resim: LBl9jb.jpg]


Pulmoner emboli

Akciğerinizdeki bir kan damarı, vücudunuzun başka bir kısmından, genellikle bacağınızdan akciğerinize giden bir kan pıhtısı (trombüs) tarafından bloke edildiğinde pulmoner emboli oluşur. Pulmoner emboli hayatı tehdit edici olabilir. Pulmoner emboli belirtilerini ve semptomlarını izlemek ve ortaya çıkarlarsa tıbbi yardım almak önemlidir. Derin ven trombozunun en büyük riski Pulmoner Emboli gelişme ihtimalidir. Pulmoner emboli için uyarı işaretleri ve semptomları şunları içerir:

Ani nefes darlığı
Derin bir nefes aldığınızda veya öksürdüğünüzde kötüleşen göğüs ağrısı veya rahatsızlığı
Baş dönmesi veya baş dönmesi veya bayılma
Hızlı nabız
Kan tükürme

Derin Ven Trombozu Nedenleri

Birçok faktör derin ven trombozu (DVT) geliştirme riskinizi artırabilir. Ne kadar çok sahip olursanız, DVT riskiniz o kadar artar. Risk faktörleri şunları içerir:

Kan Pıhtılaşması Bozukluğunun Genetik Geçişi: Bazı insanlar kan pıhtılarını daha kolay hale getiren bir genetik bozukluğa sahip olabilir. Bu durum kendi başına bir veya daha fazla risk faktörü ile birleştirilmedikçe kan pıhtılarına neden olmayabilir.

Uzun bir hastanede kalış veya felç gibi uzun süreli yatak istirahati: Bacaklarınız uzun süre hareketsiz kaldığında, baldır kaslarınız kan dolaşımına yardımcı olmak için büzülmez, bu da kan pıhtılaşma riskini artırabilir.

Gebelik: Hamilelik, pelvisinizdeki ve bacaklarınızdaki damarlardaki basıncı arttırır. Kalıtsal pıhtılaşma bozukluğu olan kadınlar özellikle risk altındadır. Hamilelikten kan pıhtılaşması riski, doğumdan sonra altı haftaya kadar devam edebilir.

Aşırı kilolu veya obez olmak: Aşırı kilolu olmak pelvisinizdeki ve bacaklarınızdaki damarlardaki basıncı arttırır.

Sigara içmek: Sigara içmek kan pıhtılaşmasını ve dolaşımını etkiler, bu da DVT riskinizi artırabilir.

Kanser: Bazı kanser türleri kanınızdaki kanın pıhtılaşmasına neden olan maddeleri arttırır. Bazı kanser tedavisi formları da kan pıhtılaşması riskini artırır.

Kalp yetmezliği: Bu, DVT ve pulmoner emboli riskinizi artırır. Kalp yetmezliği olan kişilerin kalp ve akciğer fonksiyonları sınırlı olduğundan, küçük bir pulmoner emboli nedeniyle bile semptomlar daha belirgindir.

Enflamatuar barsak hastalığı: Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıkları DVT riskini artırır.

Yaş: 60 yaşından büyük olmak DVT riskinizi artırır, ancak her yaşta ortaya çıkabilir.

Uzun süre oturmak: Bacaklarınız saatlerce hareketsiz kaldığında, baldır kaslarınız kasılmaz, bu da normalde kan dolaşımına yardımcı olur. Eğer baldır kaslarınız uzun süre hareket etmezse bacaklarınızın buzağılarında kan pıhtıları oluşabilir.

[Resim: 5MXzDI.jpg]
Derin Ven Trombozu ve Covid-19 

184 hasta üzerinde yapılan yakın tarihli bir gözlemsel çalışmada Klok ve meslektaşları, COVID-19 hastaları için yoğun bakım ünitelerine başvuruları sırasında venöz trombotik komplikasyonların kümülatif insidansının yüzde 31 kadar olduğunu belirlediler. (6)
Bu, yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastalarda medyan DVT oluşum oranı üzerinde en az iki kat artış anlamına gelir. (7) 

DVT Tedavi Yöntemleri

Derin ven trombozu (DVT) tedavisi, pıhtı büyümesini önlemeyi ve gevşemesini ve pulmoner emboli oluşturmayı önlemeyi amaçlamaktadır. Sonra hedef, derin ven trombozu olasılığını tekrar azaltmak olur.

Derin ven trombozu en çok antikoagülanlarla tedavi edilir. Enjekte edilebilen veya hap olarak alınabilen bu ilaçlar, kanınızın pıhtılaşma yeteneğini azaltır. Mevcut kan pıhtılarını parçalamazlar, ancak pıhtıların büyümesini önleyebilir ve daha fazla pıhtı gelişme riskinizi azaltabilirler.
Kompresyon çorapları: Derin ven trombozu ile ilişkili şişmeyi önlemeye yardımcı olmak için, bunlar bacaklarınızda ayaklarınızdan dizlerinizin seviyesine kadar giyilir.


Derin Ven Trombozu Ve Fizyoterapi

Fizyoterapistler sıklıkla DVT tanısı konulan hastaları görürler. Katı immobilizasyon kullanarak DVT'lerin konservatif yönetimi, erken ambulasyon ve aktif hareket aralığının trombüsün proksimal olarak çıkmasına, pulmoner dolaşıma geçmesine ve önemli bir morbidite ve mortalite potansiyeli olan bir PE'ye neden olacağı teorik varsayımına dayanmaktadır.(4)

Fizyoterapistler, bakım sürekliliği boyunca DVT riski taşıyan ve teşhisi konan hastalar ile çalışır. Bu nedenle, Amerikan Fizik Tedavi Derneği (APTA) yetişkinlerde DVT'nin önlenmesi ve tedavisinde karar vermeyi kolaylaştırmak için klinik uygulama kılavuzları geliştirmiştir.(5)

[Resim: raWK0y.jpg]


1) VTE'nin önlenmesi
 • Bireysel ve kurumsal düzeyde hasta hareketliliğini ve fiziksel aktiviteyi teşvik edin.
 • DVT için orta veya yüksek risk altındaki kişiler için mekanik sıkıştırma önerme / kullanma
 • DVT için orta veya yüksek riskli bireylerin ilaçları hakkında doktora danışın
 • DVT önleme eğitimi (bacak egzersizleri, ambulasyon, hidrasyon vb.)
 • DVT'nin risk faktörleri, belirtileri ve semptomları ve sonuçları hakkında eğitim verin.

2) DVT Taraması
 • Tercih edilen risk değerlendirme modelini kullanarak DVT riskinin taranması.
 • Tarama sonuçlarını ve ilgili klinik belirti ve bulguları sağlık ekibine iletin.
 • Şüpheli DVT için tıbbi yardım almanın önemi konusunda eğitim verin.

3) Sağlık Ekibi ile Birlikte Güvenli Hareket İçin Karar Vermek
 • Teşhis testini destekleyin ve DVT olduğundan şüphelenilen hastaları harekete geçirmeden önce sonuçları bekleyin
 • Bir hasta antikoagülasyon tedavisi alırken düşme riski taraması
 • DVT'si bilinen hastaları erken mobilizasyona dahil edin. Bilinen DVT'li bir hastayı nasıl ve ne zaman güvenli hale getirmenin güvenli olacağına dair öneriler, kullanılan tıbbi tedavinin hasta düşme riskine bağlıdır.

4) DVT'nin Uzun Vadeli Sonuçlarının Önlenmesi
 • DVT'si bilinen hastaları güvenli mobilizasyona dahil edin.
 • Mekanik sıkıştırmayı tavsiye edin / kullanın.
 • DVT'yi takiben mobilizasyonun riskleri ve yararları konusunda eğitim verin.

5) Hasta Eğitimi
 • DVT önleme ve yönetim süreci boyunca hasta eğitimi verilmelidir.
 • Hastalar, önerilen önleme ve tedavi önlemlerine katılmak isteyip istemediklerine karar verme özerkliğine sahip olmalıdır.

Ameliyattan sonra

Bacaktaki bir kan pıhtısını çıkarmak için ameliyattan sonra, doktorunuz ameliyat sonrası hareketi iyileştirmek için fizik tedavi önerebilir. Bir fizyoterapist, kan dolaşımını teşvik etmeye yardımcı olan ayak bileği pompaları gibi bacağınızı hastane yatağınızda hareket ettirmenize yardımcı olmak için hastanede sizi ziyaret edebilir. Ameliyattan sonra fizik tedaviden de yararlanabilirsiniz. Terapistiniz, hareket aralığını iyileştirmek, uygun formda yürümenize ve kas güçlendirme egzersizlerine katılmanıza yardımcı olan egzersizler yapabilir.


[Resim: W2vEHb.jpg]
Yürüme / Sıkıştırma Terapisi

DVT yaşıyorsanız, fizyoterapistiniz dolaşımınızı iyileştirmek için kompresyon tedavisi önerebilir. Bu, damarlarınızda dolaşımı teşvik eden kompresyon çorapları giymeyi içerir. 2007 yılında “Çocuk Onkoloji Hemşireliği Dergisi” nde yayınlanan bir araştırmaya göre, kompresyon tedavisi ile kombine yürüme ile uğraşan hastaların DVT teşhisini takiben daha iyi sonuçlar elde ettikleri gösterilmiştir. DVT'niz varsa, fizik tedavi yürüme egzersizlerine başlamadan önce bunları 48 ila 72 saat boyunca almanız gerekebilir.


[Resim: Oz9H6e.jpg]

[Resim: R4r5GM.jpg]

[Resim: YGVQmT.png]

[Resim: toZoRt.jpg]

Kaynakça

1) Kesieme E, Kesieme C, Jebbin N, Irekpita E, Dongo A. Deep vein thrombosis: a clinical review. J Blood Med 2011; 2:59–69.
2) Kearon C. Natural history of venous thromboembolism. Seminars in Vascular Medicine 2001; 01(1): 027-038
3)  Douketis JD. Treatment of deep vein thrombosis: what factors determine appropriate treatment? Can Fam Physician. 2005;51:217–23
4)Silverstein MD, Heit JA, Mohr DN, Petterson TM, O'Fallon WM, Melton LJ. Trends in the incidence of deep vein thrombosis and pulmonary embolism. Arch Intern Med. 1998;158:585–93
5) Hillegass E, Puthoff M, Frese EM, Thigpen M, Sobush DC, Auten B. Role of Physical Therapists in the Management of Individuals at Risk for or Diagnosed With Venous Thromboembolism: Evidence-Based Clinical Practice Guideline. Phys Ther 2016; 96(2):143-66
6)Klok FA, Kruip MJHA, van der Meer NJM, et al. Incidence of thrombotic complications in critically ill ICU patients with COVID-19. Thromb Res. 2020.
7)Boddi M, Peris A. Deep vein thrombosis in intensive care. Adv Exp Med Biol. 2017;906:167–181.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi