Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fizyoterapi Nedir? Fizyoterapist Kimdir?
#1

Fizyoterapi, egzersiz, masaj, manipülasyon ve diğer fiziksel yöntemlerle insanların güçlerini, işlevlerini, hareketlerini ve genel refahlarını düzeltmelerine, sürdürmelerine ve en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olan bir sağlık mesleğidir.

Birçok insanın fizyoterapi denildiğinde aklına yalnızca sporcular ile çalışan ya da sadece bel-boyun ağrılarına bakan bir sağlık personeli profili gelse de fizyoterapi; yaralanma, hastalık ve yaşlanmadan kaynaklanan fiziksel sorunlardan muzdarip insanlar için tedavi sağlayan, sağlıklı insanlar için ise sağlığın sürdürülebilmesinde ve zindeliğin teşvik edilmesinde rol oynayan bir bilim dalıdır.

Fizyoterapistler ise en kısa tabir ile bu bilim dalında eğitim gören sağlık uzmanlarıdır. Bir başka basit tabir ile Fizyoterapistler insan vücudu için tamircilerdir.Bir fizyoterapist, seçtiğiniz spor, iş veya günlük aktivitelerinizi gerçekleştirebilmeniz ve tadını çıkarabilmeniz için refahınızı teşvik etmek, sürdürmek ve restore etmek için doğal fiziksel yaklaşımlar kullanır. Aynı zamanda daha güçlü ve daha esnek olabilmenizde, daha kolay nefes alabilmenizde, ağrınızı azaltabilmede, yaralanmaları önlemenizde size yardımcı olur.

Fizyoterapi klinik uygulama alanları şu ana başlıkları içerir:
-Kardiyoloji
-Ortopedi
-Nöroloji
-Yaşlı sağlığı
-Pediatri
-Spor dalları
-Erkek&Kadın sağlığı

Peki sizin tabiriniz ile Fizyoterapist kimdir? 
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi