Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
#1

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Nedir? 

Fizyoterapi ve rehabilitasyon, hastalık veya fonksiyon bozukluklarında, travmalarda ve bunun sonucu olarak hareket bozukluklarında ve ağrıda, tanısı konulmuş hastalara çeşitli değerlendirmeler sonucu fizyoterapiye özgü geliştirilmiş tedavi yöntemleriyle (egzersiz, elektroterapi modaliteleri, terapötik egzersiz, akuaterapi, masaj, manuel terapi vs.) yaşam kalitesini arttıran bir meslektir. Bu mesleği icra eden kişiler de fizyoterapist olarak tanımlanır. En önemli görevi ise hastayı bağımsız bir yaşama kazandırmaktır. 

Fizyoterapistler Hangi Alanlarda Çalışabilir ?

Fizyoterapistler birçok alanda çalışabilmektedir. Bunların başlıcaları; kamu ve özel kuruluşların ortopedi ve travmatoloji, nöroloji / pediatrik nöroloji, psikiyatri, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, beyin ve sinir cerrahisi, genel cerrahi, kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, göğüs hastalıkları / göğüs cerrahisi, çocuk hastalıkları, üroloji, onkoloji, kadın doğum, kulak-burun-boğaz, tüm yoğun bakım servisleri, plastik cerrahi servisleri, yanık üniteleri ve romatoloji dallarına ait servislerde, rehabilitasyon merkezlerinde, okullarda, spor kulüplerinde, kaplıca merkezlerinde, evde bakım merkezlerinde vs. görev yapabilmektedir. Bunun yanı sıra üniversitelerde de belli sınavlara girerek (ALES-YDS) akademik hayatına devam edebilme şansı vardır. Bunun sonucunda doçent, profesör gibi unvanlar alınmaktadır. 

Fizyoterapi Bölümü 2 Yıllık-4 Yıllık Farkı Nedir ?

Fizyoterapinin 2 yıllık ve 4 yıllık programları vardır. 2 yıllık önlisans fizyoterapi programı bitirenler fizyoterapi teknikeri unvanı alır. Fizyoterapi teknikerleri fizyoterapist gözetiminde çalışırlar. 4 yıllık fizyoterapi ve rehabilitasyon lisans programı ya da yüksekokul mezunu olanlar fizyoterapist unvanı alır. Önlisans fizyoterapi mezunları ayrıca DGS ile 4 yıllık lisans programına geçiş yapabilir ve halihazırda bir fizyoterapist olma imkanı olabilir.

Fizyoterapi Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

Fizik tedavi, hareket kabiliyetini arttırmasıyla, ince ve kaba motor sistemini geliştirmesiyle, postürü düzeltmesiyle ve ağrı dindirici olarak kullanılmasıyla insan hayatını sağlıklı olma yolunda destekler. Birçok hastalıkla baş edebilir, fakat bazı hastalıklarda fizyoterapinin asıl amacı hastalığı tamamen yenmek değil de o hastalığın ilerlemesini durdurmaktır. İnme, multipl skleroz, Parkinson hastalığı, serebral palsi ve omurilik yaralanması gibi nörolojik bozuklukları olan hastalarda fizik tedavi büyük fayda sağlayabilir. Bunun yanında ortopedik rehabilitasyonda kırık-çıkık sonrası eklem ve dolaşım rahatsızlıklarında, bağ yaralanmlarında, skolyoz ve omurga eğriliklerinde, ortopedik cerrahi işlem sonrasında; kas-iskelet sistemi rehabilitasyonunda osteoartritte, osteoporozda, inflamatuar eklem hastalıklarında, yumuşak doku romatizmalarında, boyun-bel fıtıklarında, fibromiyaljide de büyük faydalar sağlayıp hastayı en kısa zamanda normal hayatına kazandırmaktadır.

Fizyoterapi Bölümü Üniversite Sıralamaları
 
Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü kazanabilmek için üniversite sınavlarında belli bir başarıya ulaşmak gerekmektedir. Ne yazık ki her yıl bir önceki yıla göre sıralamalar düşüş göstermektedir birçok bölümde olduğu gibi. Örneğin 2018 yılında tam burslu olarak 250bin gibi bir sıralamayla kapatırken, 2019 yılında bu sıralama 340bine düşmüş ve son olarak 2020 yılında 360binlere kadar düşüş yaşamıştır. Devlet üniversitelerinde ise 270bine kadar düşmüştür. Her ne kadar böyle düşüşler olsa da her yıl fizyoterapislere olan ihtiyaç artmaktadır. Çünkü çağımız gereği sürekli bir gelişim göstermekteyiz, özellikle teknoloji açısından ilerleme insanı daha da hareketsiz bir yaşama itiyor. İşte bu sebeple hastalık oranları artmakta ve dolayısıyla fizyoterapistlere de burda daha çok iş düşmektedir. 

Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapist maaşları ise devletten özele vs. değişim göstermektedir. Kamuda fizyoterapi mesleğini icra edenler döner sermayeden de para almaktadır. Dolayısıyla bu miktar 4000-5000 civarı olarak söylenebilir. Özel sektörde ise maaşların yanı sıra çalışma şartları ve yoğunluğu da değişim göstermektedir. Yeni işe başlamış bir özel sektör çalışanı asgari ücretle başlayabilirken ilerleyen dönemlerde hizmet süresi arttıkça 5000 gibi bir civara çıkmaktadır. Ön lisans mezunu bir fizik tedavi teknikeri ise bir fizyoterapistten daha düşük bir maaşla işe başlamaktadır.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi