Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İlk Seçim Olarak Hangisi?: Ameliyat mı Fizik Tedavi mi ?
#1

İlk Seçim Olarak Hangisi?: Ameliyat mı Fizik Tedavi mi ?


Ameliyat Tek Seçeneğim...

BU BİR EFSANE! Birçok durumda fizik tedavinin, rotator manşet yırtıkları, dejeneratif disk hastalığından menisküs yırtıklarına ve bazı osteoartrit biçimlerine kadar çok çeşitli koşulların tedavisinde cerrahi kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Birçok hasta için bir yaralanma sonrasında ameliyat olmaya karar vermek inanılmaz derecede zor olabilir. Ameliyat düşüncesi göz korkutucu olabilir.
Bazen karar basit olabilir. Ağır yaralanmalarda, başarılı bir iyileşme için cerrahinin gerekli olduğu tüm taraflarca evrensel olarak kabul edilmektedir. Benzer şekilde, küçük yaralanmalar genellikle fizyoterapi ile hızlı ve komplikasyonsuz olarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.


Ne Zaman Ameliyat Olmalıyım? 

Hastanın yaşam durumunu değiştiren yaralanma veya kronik dejenerasyon meydana geldiğinde, cerrahi gereklidir. Bu durumlarda, özellikle hastalar, doktorlar, fizyoterapistler ve/veya cerrahlar (veya diğer tıbbi personel personeli), hem kısa hem de uzun vadede hasta için neyin doğru olduğunu belirlemek için birlikte ÇALIŞMALIDIR.
Spor yıldızları da dahil olmak üzere bazı insanlar, yaralanma daha uzun bir zaman diliminde fizyoterapi ile çok iyi yönetilebilse de, rekabete geri dönmenin en hızlı yolu olarak ameliyatı seçerler.
İhtiyacınız olan işlev düzeyi de bir faktördür. İşi yüksek fiziksel gereksinimlere sahip olanlar cerrahi müdahaleyi tercih edebilirken, aynı yaralanmaya sahip bir ofis çalışanı cerrahiyi seçmeyebilir.


Neden Fizyoterapiyi Seçmeliyim?

Ameliyat her zaman en iyi ilk tercih olmayabilir. Bir fizyoterapist, çoğu durumda hastaların cerrahinin gereksiz risklerinden ve masraflarından kaçınmasına yardımcı olabilir.
Fizyoterapistler, hareketliliği iyileştirme ve hareketi geri kazanma konusunda uzmandır. Bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımı, istenen fonksiyonel sonuçlara ulaşmak ve aksiliklerden veya komplikasyonlardan kaçınmak için rehabilitasyonun erken aşamalarında çok önemlidir.
Fizik tedavi, yalnızca mekanik bedensel sınırlamaları ele almakla kalmayıp, aynı zamanda bireyin becerilerini ve gücünü de geliştirdiği için birçok kişi için ameliyattan daha iyi bir seçenek olabilir. Bu, günlük yaşam aktivitelerine daha iyi entegrasyon ve dolayısıyla daha iyi yaşam kalitesi anlamına gelir.


Ameliyat Öncesinde Fizik Tedavi Almalı mıyım?

Fizyoterapistler, herhangi bir ameliyat veya prosedürden ÖNCE ve SONRA size süreç boyunca rehberlik etmenin anahtarıdır. “Cerrahi öncesi rehabilitasyon”, ameliyattan sonraki iyileşme süresini iyileştirmek için tasarlanmış bir fiziksel ve/veya yaşam tarzı hazırlığı olarak tanımlanır.
“Cerrahi öncesi rehabilitasyon”un amacı, prosedürden önce fiziksel aktiviteyi artırarak bireylerin fonksiyonel kapasitesini arttırmaktır. Bunu yaparak, cerrahi sonrası ilk iyileşme sürecinde gerçekleşecek hareketsizliğin fizyolojik sonuçlarına vücut hazırlıklı hale getirilebilir.


Neden Ameliyata Bu Kadar Bağımlıyız?

İnsanlar, birinin onları “düzelteceği” fikrini sever.
Bu nedenle çoğu durumda ameliyatın tek çözüm olduğunu düşünebilirler. İlk önce fizyoterapiyi denemenin ameliyatla aynı veya daha iyi sonuçlarla sonuçlanacağının farkındalığı maalesef sağlanmış değil, ancak istatistikler bize fizyoterapinin işe yaradığını göstermektedir.


[Resim: ou5noum.png]
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi