Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kalça Değerlendirmesi - Klinik Testler
#1

Kalça Değerlendirmesi - Klinik TestlerFABER (Patrick) Testi

[Resim: najspt-02-231-g008.jpg]

FABER testi, kalça, lomber omurga veya sakroiliak bölgedeki ağrıyı yeniden oluşturmaya çalışarak kalça patolojisinin varlığını belirlemek için kullanılır. Test, kalça, lomber omurga veya sakroiliak eklem disfonksiyonu veya bir iliopsoas spazmı gibi kas-iskelet sistemi patolojileri için pasif bir tarama aracıdır. Hasta sırtüstü yatarken, Patrick (veya Faber) testi, ayak bileğini kontralateral dizin önünden geçerek ve ardından ilgili ekstremitenin dizini masaya zorlayarak gerçekleştirilir. Bu fleksiyon, abdüksiyon ve dış rotasyon kombinasyonu SI eklemini zorlar ve yaralanma veya enflamasyon mevcut olduğunda, SI alanına lokalize olan semptomları belirgin şekilde artırır.

FADIR Testi 

[Resim: ecd03f1c5c65e037d034002a15fc8420.jpg]

FADIR (fleksiyon, adduksiyon ve iç rotasyon) testi, kalça sıkışmasını teşhis etmeye yardımcı olan pasif bir hareket testidir. Hasta sırtüstü yatar, bacakları düz ve rahattır. Terapist etkilenen bacağını diz ve kalça 90 derece bükülecek şekilde kaldırır. Diz ve ayak bileğini destekleyen terapist, tüm bacağını nazikçe hastanın vücudunun orta hattı boyunca iter (addüksiyon). Diz pozisyonunu korurken, terapist ayağı ve alt baldırı vücuttan uzaklaştırır (iç rotasyon).
Kalça sıkışması olan kişiler tipik olarak üçüncü adımda ağrı hissederler. Kalça sıkışması olmayan bazı kişiler de bu test sırasında ağrı yaşarlar, bu nedenle terapist, etkilenmemiş kalçayı karşılaştırma için inceleyebilir.


Thomas Testi

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcQO5Z3TvZpD3m-qf6hGG...Q&usqp=CAU]

[Resim: fig-1-full.png]

Thomas Testi (Iliacus Testi veya Iliopsoas Testi olarak da bilinir), iliopsoas kas grubu, rektus femoris , pectineus, gracillis'in yanı sıra tensör fasya latae ve sartoriusu içeren kalça fleksörlerinin esnekliğini ölçmek için kullanılır. Sırtüstü yatan hastanın dizi fleksiyonda iken kalça fleksiyona getirilirse, normal olarak diğer bacak nötral pozisyonda, masa üzerinde kalır. Bir kalçadan bacağın fleksiyona getirilmesi ile diğer bacakta fleksiyona geliyorsa test pozitiftir ve fleksiyon kontraktürünü gösterir. Testin modifiye edilmiş bir versiyonu, hastanın sırtüstü, masanın en ucuna, her iki bacağı da serbestçe sarktığı bir versiyondur. Hasta daha sonra dizini bükmeli ve bunu yaparken her iki kolunu da kullanarak olabildiğince yakın göğsüne geri çekmelidir. Diğer bacak aşağı sarkabilir.


Ober Testi


[Resim: Lateral-position-evaluation-showing-the-...medius.ppm]

Tensor Fascia Lata'da (TFL) gerginliği veya kalça addüksiyonunu sınırlayan iliotibial bantta (IT Band) kontraktürleri test etmek için kalçanın ortopedik muayenelerinde yaygın olarak kullanılır. İliotibial Bant Sendromunu teşhis etmeye çalışırken yaygın olarak kullanılır. Sağlam bacak altta kalacak şekilde hasta yan yatırılır. Üstteki bacak olabildiğince abduksiyona ve diz 90 derece fleksiyona getirilir ve sonra bacak desteksiz bırakılır. İliotibial trakt normalse bacak addukte konumda aşağı düşer.


Gaenslen Testi

[Resim: DSC_3375.JPG]

Gaenslen Testi, kas-iskelet sistemi anormalliklerini ve bel omurları ve Sakroiliak eklemin (SIJ) primer kronik inflamasyonunu tespit etmek için kullanılabilecek testlerden biridir. Test edilmeyen bacak ekstansiyonda tutulurken test edilen bacak maksimum fleksiyona getirilir. Muayene eden kişi daha sonra bir elini test edilmemiş bacağın anterior uyluğuna ve diğer elini aşırı fleksiyon basıncı uygulamak için test edilen bacağın dizine yerleştirir (diz patolojisi olan hastalar için alternatif pozisyon arka uylukta, dize yakın konumdadır. ). Uzatılmış bacak, daha büyük bir kuvvet oluşturmak için masanın dışına da yerleştirilebilir. Bel ağrısı üretirse pozitif bir test oluşur.

Ely Testi

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcSQEIEBgA_8ZVFk2ohxA...w&usqp=CAU]

Ely's testi veya Duncan-Ely testi, rektus femoris spastisitesini veya gerginliğini değerlendirmek için kullanılır. Hasta rahat bir durumda yüz üstü yatar. Terapist hastanın yanında, test edilecek bacağın yanında durmaktadır. Bir el altta, diğeri bacağı topukta tutmalıdır. Diz fleksiyona alınarak topuk kalçaya temas etmelidir. Karşılaştırma için her iki tarafı da test edin. Topuk kalçaya dokunamadığında, test edilen tarafın kalçası masadan yükseldiğinde, hasta sırtında veya bacaklarında ağrı veya karıncalanma hissettiğinde test pozitiftir.

Tredelenburg Testi

[Resim: e38a936986fb9bd69baed63d0bed56eb.png]

Trendelenburg bulgusu, kalçanın abdüktör kasları , yani gluteus medius ve gluteus minimus,  zayıf veya felçli olan kişilerde bulunur. Gluteus medius, yürüme döngüsünün duruş aşamasında her iki kalçayı aynı seviyede tutmak için çok önemlidir. Trendelenburg işaretinin, tek ayak üzerinde dururken, kaldıraç kolunu azaltarak yükü azaltmak için pelvisin duruş ayağının karşısındaki tarafa düşmesi durumunda pozitif olduğu söylenir.

Anterior İmpingement Testi

Hasta muayene masasına sırtüstü pozisyonda yatırılır, kalça ve diz eklemine 90° fleksiyon, kalça eklemine adduksiyon ve iç rotasyon yaptırıldığında hastanın yakınmalarının tekrar ortaya çıkması testin pozitif olduğunu ve anterior impingementi gösterir. 

[Resim: Clinical-tests-to-assess-femoroacetabula...n-left.png]

Posterior İmpingement Testi

Hasta muayene masasının ucuna bacakları serbest olacak şekilde sırtüstü pozisyonda yatırılır. Hastanın kalça eklemine ekstansiyon ve dış rotasyon yaptırıldığında hastanın yakınmalarının ortaya çıkması testin pozitif olduğunu ve posterior impingementi gösterir. 


Kaynakça

1) Byrd JW. Evaluation of the hip: history and physical examination. N Am J Sports Phys Ther. 2007;2(4):231-240.
2) Erkılınç, Mehmet. "Vaka Değerlendirme ve Fizik Muayene." Orthop Sport Med Guid Res (2015): 55-85.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi