Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 2.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Omurilik yaralanması olan kişiler için Fizyoterapi Rehabilitasyonu
#1

Omurilik hasarının (SCI) en belirgin sonucu felçtir.  Bununla birlikte, SCI, mesane,solunum, kardiyovasküler ve cinsel işlev dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonu için yaygın sonuçlara sahiptir. Aynı zamanda sosyal, finansal ve psikolojik etkileri vardır ve insanların geç yaşamdaki böbrek komplikasyonlarına olan şüphelerinin yanı sıra kas-iskelet sistemi yaralanmaları, ağrı, osteoporoz ve diğer problemleri arttırır.

SCI'lı insanlar sadece başlangıçtaki medikal bakım ve rehabilitasyona değil, aynı zamanda tekerlekli sandalye, samimi ortamlar ve uygun evde bakım, ekipman, ulaşım, istihdam ve finansal desteğe sürekli erişim gerektirir.  Bu nedenle SCI'lı kişilerin yönetimi karmaşıktır ve birçok sağlık uzmanını, kuruluşu ve devlet hizmetini içerir.  Fizyoterapistler SCI ile ilgili bir dizi farklı problemi tedavi eder ve bunlar altta yatan patoloji doğada nörolojik olmasına rağmen birçok vücut sistemini içerir.

Hedefler

Rehabilitasyon aşamasının tedavi hedefleri şunları içerir:

- hasta odaklı, kapsamlı ve eşgüdümlü bir disiplinler arası süreç oluşturmak

- daha ileri komplikasyonları önlemek için fiziksel motor fonksiyonel aktiviteleri erken müdahale ve yönetim ile ele almak

- banyo, yeme, giyinme, bakım ve hareketlilik gibi günlük yaşam aktivitelerinde bireyin bağımsızlığını geliştirmek

- bu bağımsızlığı kolaylaştırmak için fiziksel veya sözlü işlevsel bağımsızlık ve ekipman sağlanması

- topluma başarılı bir şekilde yeniden entegrasyonun sağlanması ve sürdürülmesi.

Omurilik yaralanması olan kişilerin gördükleri rehabilitasyona ek, kapsamlı bir evde egzersiz programına da sahip olmaları önemlidir. Bu da en iyi şekilde omurilik yaralanmalarında uzman bir fizyoterapist tarafından tasarlanabilir.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi