Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Piriformis Sendromu ve Fizyoterapi
#1

PİRİFORMİS SENDROMU
Piriformis sendromu, kalça bölgesinde bulunan piriformis kasının spazmları ve kalça ağrısına neden olduğu bir durumdur. Piriformis kası ayrıca yakındaki siyatik siniri tahriş edebilir ve bacağın arkası boyunca ve ayağa ağrı, uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir.Piriformis sendromu teşhisi konulan erkeklerden daha fazla kadın vardır ve kadın: erkek oranı 6: 1'dir. Bu oran kadınların os koksasındaki daha geniş kuadriseps femoris kas açısı ile açıklanabilir.

[Resim: mXqQ65.jpg]

Piriformis kası:

Alt omurgadan başlar ve her femurun (uyluk kemiği) üst yüzeyine bağlanır. Piriformis, fonksiyonel olarak dış rotasyon, abdüksiyon ile ilişkilidir. Siyatik sinir genellikle kasın karnının altındaki pelvisten(foramen infrapiriforme) çıkar, ancak birçok konjenital varyasyon olabilir.

[Resim: r61zct.jpg]

Boyajian-O 'Neill LA ve arkadaşlarına göre, primer ve sekonder olmak üzere iki tip piriformis sendromu vardır. (1)

Primer Piriformis Sendromu

Primer piriformis sendromu, bölünmüş piriformis kası, bölünmüş siyatik sinir veya anormal bir siyatik sinir yolu gibi varyasyonlarla anatomik bir nedene sahiptir. Piriformis sendromlu hastalar arasında, vakaların% 15'inden daha azının birincil nedenleri vardır.

[Resim: PNlsin.jpg]

İkincil Piriformis Sendromu

İkincil piriformis sendromu, makrotravma, mikrotravma, ve lokal iskemi dahil olmak üzere bir nedenin sonucu olarak ortaya çıkar.

Piriformis sendromu çoğunlukla kalçalara makrotravmadan kaynaklanan ve yumuşak doku, kas spazmları veya her ikisinin iltihaplanmasına yol açan sinir sıkışmasına neden olur.

Piriformis spazmlarına en sık doğrudan travma, ameliyat sonrası yaralanma, lomber ve sakroiliak eklem patolojileri veya aşırı kullanım neden olur. (2)

Piriformis Sendromu ayrıca alt ekstremite, bel ve pelvik bölgelerin değişen biyomekaniği nedeniyle kasların kısalmasından da kaynaklanabilir.

Mikrotravma, uzun mesafeli yürüme veya koşma veya doğrudan kompresyon gibi piriformis kasının aşırı kullanımından kaynaklanabilir.

[Resim: 8ieHSm.jpg]

Piriformis Sendromu Belirtileri

Piriformis sendromlu hastalarda tipik olarak kalıcı ve yayılan bel ağrısı, (kronik) kalça ağrısı, uyuşma, parestezi, yürüme zorluğu ve oturma, çömelme, ayakta durma gibi diğer fonksiyonel aktivitelerden oluşan birçok semptom vardır.

Ayrıca piriformis lezyonu ile aynı tarafta kalçada basınç ağrısı olabilir ve hemen hemen tüm durumlarda siyatik çentik üzerinde hassasiyet gösterirler. Kalça ağrısı kalçaya, uyluğun arka tarafına ve alt bacağın proksimal kısmına yayılabilir. (3)

Aktivite, uzun süreli oturma veya yürüme, çömelme, kalça adduksiyon ve iç rotasyon ve piriformis kasının gerginliğini artıran manevralar ile ağrının şiddetlenmesi olabilir. (4)

Piriformis Sendromunda Tedavi

Piriformis sendromu için konservatif tedavi, steroidal olmayan anti-enflamatuar ajanlar (NSAID'ler), kas gevşeticiler ve fizik tedavi, yaşam tarzı değişikliklerini içerir.

Cerrahi müdahaleler sadece konservatif tedavi başarısız olduğunda ve semptomlar zorlaşıp devre dışı kaldığında düşünülmelidir.

Piriformis Sendromunda Fizyoterapi

İnvaziv olmayan tedaviler arasında fizik tedavi, manipülatif tedavi ve yaşam tarzı değişikliği bulunmaktadır . Yan etkilerin olmaması, kullanım pratikliği ve klinik iyileşmenin boyutu nedeniyle PS tedavisinde Ozon Tedavisi kullanımı düşünülebilir. (5)

Tonley ve arkadaşlarına göre, en sık bildirilen fizik tedavi müdahaleleri ultrason, yumuşak doku mobilizasyonu, piriformis germe, sıcak paketler veya soğuk sprey ve çeşitli lomber omurga tedavilerini içerir.(2)

Ek olarak Tonley ve ark. piriformis sendromu için alternatif bir tedavi yaklaşımını tarif eder:

1)Ultrason tedavisi ile başlayın : 10-14 dakika boyunca 2.0-2.5 W / cm2. Ultrason jelini, ortak tendondan büyük siyatik foramenlerin lateral kenarına piriformis kası boyunca uzunlamasına geniş darbelerle uygulayın.

2)Piriformis kasını germeden önce, aynı yeri sıcak paketler veya soğuk sprey ile 10 dakika boyunca tedavi edin . Gerilmeden önce sıcak ve soğuk kullanımı ağrıyı azaltmak için çok yararlıdır.

[Resim: DWCb7w.jpg]

3)Piriformis germe ile devam edin. Her iki ayağı yere düz ve her iki diz bükülmüş olarak arkaya uzanın. Sağ bacağın ayak bileğini sol bacağın dizinin üzerine koyun. Sol uyluğu göğse doğru çekin ve gerginliği tutun. Her iki taraf için de tekrarlayın.

3)Piriformis sendromunda özellikle zayıf gluteal kas sistemi söz konusu olduğunda kalça kaslarına yönelik güçlendirme programı kullanarak piriformis sendromu için alternatif bir tedavi yaklaşımına neden olabilir.

[Resim: PVuFY7.jpg]

[Resim: HiSLeF.jpg]

Sendromun Belirtilerini hafifletmek için öneriler:

1)Uzun süre oturmaktan kaçının; her 20 dakikada bir durun ve yürüyün
2)Gluteal bölgeye travmayı önleyin ve daha fazla rahatsız edici faaliyetlerden kaçının.
3)Piriformis sendromunun tekrarlanmasını önlemek için günlük germe önerilir.Kaynakça

1)Boyajian-O'Neill LA, McClain RL, Coleman MK, Thomas PP. Diagnosis and management of piriformis syndrome:an osteopathic approach. The Journal of the American Osteopathic Association. 2008 Nov 1;108(11):657-64

2)Tonley JC, Yun SM, et al. Treatment of an individual with piriformis syndrome focusing on hip muscle strengthening and movement reeducation: a case report. J Orthop Sports Phys Ther 2010;40(2):103-111.

3)Kunbong Choi, The etiology, diagnosis and treatment of piriformis syndrome (2004)(5)

4)Shah S, Wang TW. Piriformis syndrome. eMedicine specialities: Sports medicine: hip 2009

5)Valdenassi L, Bellardi D. Treatment of piriformis syndrome with oxygen-ozone therapy. Ozone Therapy. 2017 Dec 31;2(3)
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi