Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

spasite ve regulasyon
#1
Thumbs Up 

Cp de spasite en sık karşılaştığımız sorunlardandır . Çözümü zor ve tedavi sürecini negatif etkiler. Degerlendirmede genellikle modifiye asworth ve modifiye tarqiu skalaları kullanılıyor.  
Pediatrik rehabilitasyonun diğerlerinden ayıran en belirgin fark hiç bilinmeyen aktiviteyi simule ve regulasyon  ile bireye öğretmek (Mesela : ayakkabı çıkarma,  elini ağzına götürme vb. ).  Hayatın başındaki bireyler bunları kazandırırken  önümüzdeki  büyük bir engeldir spasite. 

Spasite çözümünü sizlere anlatırken  " Bobath motor  gelişimsel seviyesine göre dizayn ettiği teknikler,  Duyu bütünleme,  Elektroterapi  , germe ve PNF teknikleri" nden  bahsedeceğim .
Elektroterapi
spastik kasın antagonistine  15 dk kontraksiyon yakalayacagınız ES mobilite ve kontrolü artıracaktır. 
Germe 
Izole kas En az 60 sn pasif germe  8- 10 tekrarlı olması gerekiyor.  Bu bize 30dk- 3 saat kadar bir rahatlama verecektir. Bunun yanında mobiliteyi koruma ve ambulatuarı artırma için sadece gece ve ya tam günlük ortez kullanımı önerilebilir.  Thera  bantla agonist yönde bantlama yapılabilir ve bu da çok etkili bir yöntemdir.  Spastik kası  pasif gererken anagonist kas içinde taktil ve görsel biyofeedback sağlar . 
PNF
Ritmik stabilizasyon ve zıt stabikizasyon
Kas gevse 
Sinerjist  kas paterni  AA kas çalışması 
Apraksimasyon , traksiyon , masaj (spastik kasa yapılır  ise spasite artırabilir) , taktil uyarılar teknikler içine eklenebilir. 
Bobath 
Burası çok önemlidir. Bu teknikte motor gelişim basamağı teker teker ilerleyerek yapılır ( ayağımızı  yakalarız sonra oturma ondan sonra dönme , emekleme ve yürüme olarak devam eder .) 
Ağırlık aktarmalar 
Antispasite Pozisyonlama 
DUYU BÜTÜNLEME
Big Grin EN COK SEVDIGIM YERI BURASI 
Simülasyon ve regulasyonlardan yararlanarak çocuğumuzun bir sonraki adımı eğitmek için yararlanıyorum. 
Proseptif girdi için germe , masaj , itme çekme,  ağırlık kaldırma 
Vestibuler girdi için salıncak ve trombolin 
Taktil uyarım için fırça , farklı dokulara sahip kumaşlar vb.
Bunlara yardımcı olarak görsel ve işitsel olarak zenginleştirme çok iyi olur. Vaka örneği 
7 y diplejik erkek çocuk gastrosoleus,  hamstring  ve QF kaslarında MA göre 3(0-4) spasite mevcut.  Spastik kaslar kontrollü kas aktivasyonu Vas 6 (0-10) . Spastik kasların antagonist kontrollü kas aktivasyonu Vas 2 ( 0-10) 
Oturma ve diz üstü  dengesi var ayakta denge 3 sn mevcut . Hastamız KAFO ve Tripod ile yürüyebilir   . KMFSS 6- 12 yaşa göre 3 tür .
Buradaki tedavi amacım ve uygulamalarım size göre nasıl olmalı  ??
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi