Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

SPİNAL STENOZ
#1

                                                                            SPİNAL STENOZ


Spinal stenoz, omurgadaki bir veya daha fazla boşluğun daralmasıdır. Omurgadaki daha az alan, omurilik ve omurilikten çıkan sinirler için mevcut alan miktarını azaltır. Sıkılaştırılmış bir boşluk, omuriliğin veya sinirlerin tahriş olmasına, sıkışmasına veya sıkışmasına neden olarak sırt ağrısına ve siyatiğe yol açabilir. Yürüme, denge ve his gibi işlevleri etkileyebilir. Daralma minimum ise hiçbir belirti görülmez. Çok fazla daralma sinirlerinizi sıkıştırabilir ve sorunlara neden olabilir.  Omurga darlığınızın nerede ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak boynunuzda, sırtınızda, kollarınızda, bacaklarınızda, ellerinizde veya ayaklarınızda ağrı, uyuşma, karıncalanma ve / veya güçsüzlük hissedebilirsiniz.


Spinal Stenoz Nerede Oluşur?

Spinal stenoz omurganın herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak en yaygın olarak iki alanda ortaya çıkar:
 • Alt sırt ( lomber kanal darlığı ).
 • Boyun (servikal spinal stenoz).


BELİRTİLERİ - RİSK FAKTÖRLERİ

Spinal stenozun semptomları, sinirler daha fazla sıkıştıkça tipik olarak zamanla ilerler.

·        Bacak veya kol zayıflığı

·        Ayakta veya yürürken bel ağrısı

·        Bacaklarda veya kalçalarda uyuşma

·        Boyun ağrısı.

·        Kol, el, bacak veya ayakta uyuşma veya karıncalanma. (Sinir sıkışması noktasının altında herhangi bir yerde semptomlar hissedilebilir.)

·        Kol, el, bacak veya ayakta zayıflık veya sakarlık.

·        Denge ile ilgili sorunlar.

·        Ellerde, düğmelerini iliklemede ve yazı yazmada sorun yaşamak gibi işlev kaybı.

·        Mesane veya bağırsak kontrolü kaybı (ağır vakalarda).

Sandalyede oturmak genellikle bu semptomların giderilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, semptomlar ayakta durma veya yürüme dönemlerinde geri dönebilir.

Spinal stenoz herkeste gelişebilir, ancak en çok 50 yaşın üzerindeki erkeklerde ve kadınlarda görülür.
 
Dar bir omurilik kanalıyla doğan gençlerde de spinal stenoz olabilir. 

Omurgayı etkileyen skolyoz veya omurga yaralanması gibi diğer durumlar da spinal stenoz geliştirme riskine sokabilir.

 • Kemik büyümesi / artritik mahmuzlar: Osteoartrit , omurga da dahil olmak üzere eklemlerdeki kıkırdağı parçalayan "aşınma ve yıpranma" durumudur. Kıkırdak, eklemlerin koruyucu kaplamasıdır. Kıkırdak yıprandıkça kemikler birbirine sürtünmeye başlar. Vücut yeni kemik üreterek yanıt verir. Kemik çıkıntıları veya aşırı kemik büyümesi genellikle oluşur. Omurgadaki kemik mahmuzları omurilik kanalına doğru uzayarak alanı daraltır ve omurgadaki sinirleri sıkıştırır.
 
 • Şişmiş diskler / fıtıklaşmış disk : Her omur arasında, omurga boyunca amortisör görevi gören düz, yuvarlak bir yastıklama pedi (vertebral disk) bulunur. Omurga disklerinin yaşa bağlı olarak kuruması ve düzleşmesi ve disklerin dış kenarındaki çatlama, bu disklerin jel benzeri merkezinin zayıf veya yırtılmış bir dış tabakadan geçmesine neden olur. Şişen disk daha sonra diskin yakınındaki sinirlere bastırır.
 
 • Kalınlaşmış bağlar: Ligamentler, omurgayı bir arada tutan lif bantlarıdır. Artrit, bağların zamanla kalınlaşmasına ve spinal kanal boşluğuna doğru şişmesine neden olabilir.
 
 • Omurga kırıkları ve yaralanmaları: Kırık veya yerinden çıkmış kemikler ve omurganın yakınında meydana gelen hasardan kaynaklanan iltihaplanma, kanal boşluğunu daraltabilir ve / veya omurilik sinirlerine baskı uygulayabilir.
 
 • Omurilik kistleri veya tümörleri: Omurilik içinde veya omurilik ile omurlar arasındaki büyümeler, alanı daraltabilir ve omurilik ve sinirlerine baskı uygulayabilir.
 
 • Konjenital spinal stenoz: Bu, kişinin küçük bir spinal kanal ile doğduğu bir durumdur. Bir kişiyi spinal stenoz riskine sokabilecek bir başka konjenital omurga deformitesi skolyozdur (anormal şekilli bir omurga).
 


NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Spinal stenoz semptomlarınız varsa, doktorunuz tıbbi bir öykü alarak, fizik muayene yaparak ve hareketlerinizi gözlemleyerek başlayacaktır.

Doktorunuz ayrıca aşağıdakiler gibi stenoz belirtilerini kontrol etmek için testler isteyebilir:
 
TEDAVİ

Çoğu spinal stenoz vakası, fizik tedavi, ağrı kesici ilaçlar, aktivite modifikasyonu ve / veya epidural enjeksiyonlar gibi cerrahi olmayan tedavilerin bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Cerrahi olmayan tedavilere rağmen şiddetli ağrı ve / veya nörolojik defisitler kötüleşmeye devam ettiğinde, cerrahi düşünülebilir.

Kendi kendine yardım çözümleri şunları içerir:
 • Isı uygulama: Ağrı için ısı genellikle daha iyi bir seçimdir. Isı, kasları gevşeten ve ağrıyan eklemleri rahatlatan kan akışını arttırır. Isıyı kullanırken dikkatli olunmalıdır.
 
 • Soğuk uygulama: Isı semptomları hafifletmiyorsa, buz (buz torbası, donmuş jel paketi) denenmeli. Tipik olarak buz, 20 dakika açık ve 20 dakika kapalı olarak uygulanır. Buz, şişliği, hassasiyeti ve iltihabı azaltır.
 
 • Egzersiz: Önce sağlık uzmanına danışılmalı, egzersiz ağrıyı hafifletmede, omurgayı desteklemek için kasları güçlendirmede ve esnekliği ve dengeyi geliştirmeye yardımcıdır.
 
·        Esneklik, kuvvet ve kondisyonun korunması ve artırılması yoluyla günlük aktivitelerin kolaylaşması için fizik tedavi önerilebilir.

·        Spinal enjeksiyonlar (epidural kortizon enjeksiyonları gibi) önerilebilir.

 
Kanal Daralmasında Uygulanan Fizik Tedavi Yöntemleri
 • Manuel terapi
 • Kuru İğneleme
 • Klinik Pilates
 • Egzersiz
 
 
Cerrahi Tedavi Sonrası Fizik Tedavi

Cerrahide omurganın kanal darlığı olan kısmı çeşitli yöntemlerle genişletilir. Cerrahi sonrasında hasta mutlaka fizik tedavi almalıdır. Fizik tedavide amaç hastanın en kısa sürede normal yaşantısına dönmesini sağlamaktır. Tedavide ameliyat sonrası özel protokol uygulanarak kademeli şekilde ilerlenir.

 
Spinal stenoz önlenebilir mi?

Spinal stenozun çoğu nedeni, osteoartrit ve kemik ve kas kütlesi kaybı gibi normal yaşla ilişkili "aşınma ve yıpranma" durumları olduğundan, spinal stenozu % 100 önleyemezsiniz. Bununla birlikte, riski azaltmak veya ilerlemeyi yavaşlatmak için aşağıdaki bazı önlemler alınabilir:
 • Sigara içmeyin. Sigara içiyorsanız, bırakın. Bırakmak için sağlık uzmanınızdan yardım isteyin.
 • Egzersiz yapmak. Ağrıya neden olan ama aktif kalmaya devam eden egzersizlerden kaçının. Evde egzersiz programına başlamadan önce sağlık uzmanınıza veya fizyoterapistinize danışın. Çok fazla dinlenmek yardımcı olmaktan çok zararlı olabilir.

Spinal stenoz ameliyatı ne zaman düşünülür?

Spinal stenozun karmaşıklığı ve omurganın hassas yapısı nedeniyle, cerrahi genellikle diğer tüm tedavi seçenekleri başarısız olduğunda düşünülür. Neyse ki, spinal stenozu olan çoğu insanın ameliyata ihtiyacı yoktur. Ne zaman cerrahi düşünülebilir:
 • Belirtiler tahammül edilemez olduğunda ve günlük yaşam aktivitelerini yapamadığında,
 • Yürüme ve dengeyi korumak zorlaşyığında,
 • Bağırsak veya mesane kontrolü kaybedildiğinde.
 
EGZERSİZLER

Lomber Spinal Stenoz Egzersizleri

Pelvik Tilt

Amaç: Alt karın kaslarınızı güçlendirmek ve belinizi germek.

Pelvik tilt nasıl yapılır:

 1. Ayaklarınız yere basacak şekilde sırt üstü uzanın.
 2. Nefes verirken, göbek deliğinizi yere doğru iterken ve belinizi düzleştirirken karın kaslarınızı kasın.
 3. Pozisyonu 5 saniye basılı tutun.
 4. Pozisyonu her seferinde 5 saniye tutarak 10 kez tekrarlayın.
 

Pelvik tilti doğru yaptığımı nasıl anlarım?
 • Aynı elinizle serçe parmağınızı kalça kemiğinize ve baş parmağınızı en alt kaburga kemiğinize yerleştirin.
 • Karın kaslarınızı sıkarken serçe parmağınız ile başparmağınız arasındaki boşluk küçülmelidir.
 

Dizi Göğse Çekme

Amaç: Belinizdeki sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak ve sırt ağrısını hafifletmek.

Göğüs germe için diz nasıl yapılır:

 1. Sırt üstü yatın.
 2. Dizinizi göğsünüze doğru getirin.
 3. Ellerinizi kullanarak, rahat bir gerginlik hissedene kadar bacağınızı yavaşça içeri doğru çekin.
 4. 10 saniye bekleyin, ardından bacağınızı yere koyun.
 5. Diğer bacakla tekrarlayın ve 10 saniye tutun.
 6. Her bacakta 3 ila 5 kez tekrarlayın.
 7. Gerilmiş pozisyonlarda her iki bacağı 10 saniye bir arada tutun.
 8. Her iki bacakla 3 ila 5 kez tekrarlayın.
 
Alt Gövde Dönüşü

Amaç: Omurganızın hareket kabiliyetini ve esnekliğini artırmak.

Daha düşük bir gövde rotasyonu nasıl yapılır:

 1. Çengel yatma pozisyonunda sırt üstü uzanın (dizleriniz bükülmüş ve ayaklarınız yerde düz olacak şekilde).
 2. Karın kaslarınızı kasılırken dizlerinizi bir tarafa çevirin.
 3. 3 ila 5 saniye bekleyin. (Sırtınızın alt kısmında ve kalçalarınızda hafif bir gerilme hissedeceksiniz.)
 4. Karın kaslarınızı kasıp dizlerinizi diğer tarafa çevirin.
 5. 3 ila 5 saniye bekleyin.
 6. Her iki tarafta 10 defaya kadar tekrarlayın.

Köprü:

Dizler bükülmüş, kollar vücuda ve avuç içi yere değecek şekilde sırtüstü uzanın. Göğsü düz bir çapraz çizgi haline getirmek için kalçayı sıkın ve kalçayı yerden kaldırın. Bu pozisyonu 5 saniye basılı tutun, ardından altınızı yavaşça yere indirin. Üç set için 10 kez tekrarlayın.
 
 
Servikal Spinal Stenoz Egzersizleri

Lomber spinal stenoz egzersizinde olduğu gibi, servikal spinal stenoz egzersizleri de üst sırt ve boynun gücünü ve esnekliğini artırmak için çalışır. Bunlar ayrıca, örneğin fıtıklaşmış bir disk durumunda omurganın daha iyi hizalanmasına yardımcı olabilir. Aşağıda, spinal stenoz için bazı üst sırt egzersizleri bulunmaktadır. Yine, spinal stenoz için hangi fizik tedavi egzersizlerinin sizin için uygun olduğu konusunda her zaman bir doktora danışmalısınız.

Oturarak omuz silkme:

Otururken kürek kemiklerini bir araya getirin, bir veya iki saniye tutun ve ardından normal pozisyonuna geri indirin. 20 tekrar için tekrarlayın.
 
Ayakta omuz egzersizi:
Bir odanın köşesine dönük durun. Ellerinizi duvarın bitişik yüzeylerine yerleştirin. Kürek kemiklerini birlikte çizin, köşeye doğru eğilin, ardından duvardan uzağa, kişinin başlangıç pozisyonuna geri itin. Üç set için 10 tekrar için tekrarlayın.
 
Çene germe:
İlk birkaç kez bu egzersizi bir duvara karşı yapın. Omurga ile bir duvara ve ayaklar duvardan yaklaşık üç inç uzakta olacak şekilde durun. Omurgayı duvara yaslayarak, üst sırtı yavaşça çekin ve çeneyi aşağıda tutmaya özen göstererek duvara doğru geri çekin. Bu pozisyonu beş saniye basılı tutun ve ardından başlangıç pozisyonunuza dönün. Beş ila yedi sette 10 tekrar için tekrarlayın.
 
 
Geri omuz silkme:
Omuzları yukarı, kulaklara doğru kaldırın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri, aşağı ve geri döndürün. Bu yuvarlanma hareketini üç set için 10 tekrar için tekrarlayın.
 
Prone Cobra:
Alnınız bir havluya karşı yüzüstü yere yatın, kollarınız yanlarınızda ve avuç içi aşağı bakacak şekilde. Dile ağzınızın sert kısmına dokunun ve ellerinizi yerden kaldırırken kürek kemiklerini sıkıştırın. Dirseklerinizi içeri, avuç içlerinizi dışarı ve başparmaklarınızı yukarı kaldırın. Gözlerinizi yere odaklayarak alnınızı havludan kaldırın. Bu pozu 10 saniye basılı tutun ve ardından bırakın. 10 kez tekrarlayın.


[Resim: a26teew.jpg][Resim: nmamr0w.jpg]

[Resim: cs7jbmc.jpg]


[Resim: 9kakzr3.png]

[Resim: mtepbj0.jpg]

[Resim: bhxyfm0.png]


[Resim: hkvcom4.png]


KAYNAKÇA:

https://www.mayoclinic.org/diseases-cond...20symptoms.

https://www.mayoclinic.org/diseases-cond...c-20352966

https://www.spine-health.com/conditions/...l-stenosis

https://my.clevelandclinic.org/health/di...l-stenosis

https://www.webmd.com/back-pain/guide/spinal-stenosis
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi