Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

TUZAK NÖROPATİLER
#1
Exclamation 

TUZAK NÖROPATİLER 
Periferik sinirlerin seyri boyunca bası altında kalmaları sonucu sinirin dağılımında ağrı, parestezi veya fonksiyon kaybıyla karakterize bir grup periferik sinir bozukluğudur.
En sık fibroosseöz tünelde (karpal veya tarsal tünel) ve bazı kasların orijininde (kübital tünel) sinir basıya maruz kalır. Hemen hemen tüm tuzaklanma nöropatileri ekstremite eklem bölgelerine yakındır.

ÜST EXTREMİTE TUZAK NÖROPATİLERİ 

1) Torasik Outlet Sendromu 
2) Aksillar Sinir 
3) Suprascapular Sinir
4) Spinal Aksesuar Sinir
5) Median Sinir  
5A) Pronator sinir
5B) Carpal tünel sendromu 
6) Ulnar Sinir
6B) Kubital tünel sendromu 
7) Radial Sinir


TORASİK OUTLET SENDROMU 
Torasik çıkış sendromu, göğsün üst kısmındaki sinirler ve kan damarları üzerindeki baskıya bağlı olarak omuz, kol veya eli etkileyen bir dizi semptomdan oluşan bir durumdur.
“Torasik çıkış”, köprücük kemiği ve ilk kaburga arasındaki boşluğun adıdır. Kaza, hamilelik veya doğumsal gelişim farklılıkları nedeniyle hasar görebilir veya daralabilir. Bu, bölgeden geçen sinirlerin ve kan damarlarının üzerinde basıya neden olarak, ilgili taraftaki kolda ağrı ve uyuşukluğa neden olur.
Torasik çıkış sendromu her yaşta görülebilir. Özellikle yüzme, tenis, voleybol gibi kol ve omuz hareketlerinin tekrarlanmasını gerektiren sporcularda toplumun geneline kıyasla daha yaygın görülebilir.

KARPAL TÜNEL SENDROMU
Karpal kanal sendromu; median sinirin el bileğindeki geçtiği kanal içinde sıkışması sonucu oluşan hastalıktır. “Karpal kanal” denilen yapı, bilek seviyesinde yer alır ve üst kısmında kalın bir band şeklinde yapı ile örtülüdür. Bu kanalın içerisinde parmaklarımızın hareketini sağlayan tendonlar ile median sinir yer alır. Median sinir, esas olarak parmakların (baş, işaret, orta ve yüzük) hissetmesini ve parmakları bazı hareketleri yapmasını sağlar. Kanalı daraltan nedenler, median sinirin kanal içinde baskı altında kalması ile sinirin görevindeki bozulmalar el-bilek hastalığını oluşturur

KUBİTAL TÜNEL SENDROMU 
Kubital tünel sendromu, elin üç ana sinirinden biri olan ulnar sinirin bir sıkışma veya basınca maruz kalması sonucunda ağrı, şişlik, uyuşukluk ve güç kaybı gibi problemlere yol açmasıdır. Sinir, dirseğimizdeki iki kemik çıkıntısının arasından geçerek el bileğimizi büktüren (fleksor karpi ulnaris)kasının iki başlangıç noktası arasından seyreder. Bu bölgede sinir çok yüzeyelleştiği için basıya ve travmaya açıktır. 

Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi